Kosmetyczka

O kierunkuPerspektywy zatrudnieniaCzas trwania oraz tryb nauki
Kosmetyczka
Zakres: Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej
Obszar: Usługi osobiste i drobne

Oferowany program szkolenia przygotowuje do pracy w zawodzie KOSMETYCZKA (514103) w zakresie pracy „Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej”.  Program zakłada uzyskanie niezbędnych umiejętności praktycznych, takich jak: znajomość technik pielęgnacyjnych i zdobniczych, masażu oraz kosmetyki z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych.Uczestnikami szkolenia mogą być osoby, które mają ukończona szkołę średnią.

Oczekiwane rezultaty:
W wyniku realizacji szkolenia absolwent będzie potrafił:
– diagnozować stan skóry twarzy i ciała na podstawie badania organoleptycznego i przeprowadzonego wywiadu, zgodnie z zasadami postępowania kosmetycznego;
– zastosować aparaty i lampy kosmetyczne zgodnie z przeznaczeniem;
– wykonywać zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i stopy oraz manicure i pedicure;
– wykonywać zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało dostosowane do potrzeb skóry, stosując odpowiednie preparaty lecznicze i pielęgnacyjne oraz aparaturę;
– udzielać porad z zakresu pielęgnacji skóry twarzy i ciała w domu.

Opis obowiązków:
Kosmetyczka specjalizująca się w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych i upiększających posługuje się standardowym i specjalistycznym wyposażeniem gabinetu kosmetycznego oraz preparatami leczniczymi i kosmetykami do przeprowadzania zabiegów. Przygotowuje stanowisko pracy i klienta do wskazanego zabiegu.
Organizuje pracę zgodnie z technikami zarządzania i zasadami ergonomii.
Przeprowadza wywiad z klientem i dokonuje badania organoleptycznego celem zdiagnozowania stanu skóry oraz w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości mogących wskazać na stan chorobowy, kieruje go do lekarza specjalisty.
Wykonuje zabiegi upiększające: manicure, pedicure, barwienie brwi i rzęs oraz regulacje łuku brwiowego. Przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze na twarz i ciało, w tym zabiegi pielęgnacyjne dla cery normalnej, suchej, tłustej i mieszanej, oczyszczanie mechaniczne i masaż twarzy, zabiegi na wybranych partiach ciała oraz zabiegi modelujące sylwetkę i antycellulitowe oraz depilację uwzględniając wskazania i przeciwwskazania do ich wykonania. Oczyszcza, dezynfekuje i konserwuje sprzęt kosmetyczny zgodnie z przepisami bhp. Udziela porad kosmetycznych w zakresie pielęgnacji skóry, pomaga w doborze kosmetyków.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w salonach kosmetycznych, fryzjersko – kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, salonach piękności itp. lub świadczyć usługi na zlecenie.
Nauka trwa 1 rok, tj. 2 semestry.

Plan szkolenia – jednostki modułowe:

1. Pielęgnowanie dłoni, manicure
2. Pielęgnowanie stóp, pedicure
3. Farbowanie rzęs i brwi z regulacją łuku brwiowego.
4. Pielęgnacja twarzy.
5. Depilowanie wybranych części ciała
6. Pielęgnowanie wybranych części ciała
7. Wykonywanie zabiegów modelujących sylwetkę i redukujących defekty skóry
8. Zarządzanie w gabinecie kosmetycznym